Čo je pojazdné lešenie a ktoré si vybrať?

Lešenie si nekupujete každý deň a pri výbere lešenia je preto dobré vedieť, ako ho chcete používať. Pojazdné lešenie je, už podľa názvu, praktickejším riešením klasického lešenia, ktoré je vhodné či už pre hobby majstrov, rôzne domáce činnosti alebo aj na profesionálne použitie.

Pojazdné lešenie pre použitie v domácnosti má viacero výhod, najmä vďaka svojej kompaktnej veľkosti, bezpečnému a stabilnému povrchu. Častokrát sa používajú ako praktickejší rebrík pri činnostiach ako napr:

  • maľovanie alebo oprava fasády
  • čistenie okien
  • menšie stavebné práce doma alebo v záhrade
  • výmena osvetlenia
  • renovácia alebo úpravy interiéru

Takéto pojazdné lešenie sa zmestí do každého domu či bytu a vybrať si môžete z niekoľkých veľkostí podľa vašich požiadaviek na maximálne rozmery a dosah lešenia. Tie najmenšie vedia byť veľmi kompaktné a pritom ponúkajú dostatočnú stabilitu pri dosahu už od 2,7metra.

MIN02347

Z pohľadu profesionálneho využitia, šikovné lešenie ponúka taktiež niekoľko možností a najčastejšie ich používajú profesie ako stavbári, elektrikári, maliari a iní, ktorí dbajú na kvalitu, bezpečnosť a praktickosť lešenia kvôli častej preprave medzi prácami. Na trhu je dnes viacero výrobcov, takže tento segment ponúka naozaj široké možnosti, avšak vždy dbajte na kvalitu a recenzie produktu.
Základné parametre podľa ktorých by ste si mali vyberať pojazdné lešenie sú materiál, maximálna pracovná výška a nosnosť.

HLINÍK vs. OCEĽ

Pojazdné lešenia sa vyrábajú primárne z ocele alebo hliníka. Materiál, z ktorého sú vyrobené má dopad na jeho váhu a konštrukciu. Obe varianty majú svoje výhody, ale aj nevýhody.

Oceľové lešenie:
  • vyššia nosnosť
  • kompaktné prevedenie
  • vyššia váha

METALTECH_I-IRC_01
Hliníkové lešenie:
  • menšia váha
  • nižšia nosnosť
  • horšia stabilita pri menších lešeniach

Pri práci a manipulácii s oceľovým alebo hliníkovým lešením váha až taký výrazný význam nemá, pretože obe sa posúvajú na kolieskach. Oceľové lešenie sa v konečnom dôsledku môže zdať stabilnejšie, hlavne pri tých najmenších lešeniach.

MAXIMÁLNA NOSNOSŤ

Nosnosť lešenia uvádzaná v kilogramoch je maximálna nosnosť, ktorou môžete zaťažiť podlahu lešenia – je to kombinácia váhy človeka a jeho náradia. Nosnosť posuvných lešení z hliníka je najčastejšie 150-220kg, v prípade oceľových lešení je to 270-450kg. Hliníkové lešenie sa často skladá z viacerých dielov, aby dosiahlo lepšiu stabilitu čo sťažuje jeho presuny, skladanie a skladovanie.

MAXIMÁLNA PRACOVNÁ VÝŠKA

Maximálna pracovná výška nie je výška kam človek dosiahne pri práci na lešení. Podľa platnej legislatívy je definovaná ako činnosť vykonávaná vo výške 1,5 metra nad pracovnou plochou. To znamená, že maximálna pracovná výška je 1,5 metra od maximálnej výšky, v ktorej viete upevniť podlahu lešenia. Maximálny dosah pri posuvných lešeniach začína na 2,7m. Aj pojazdné lešenie je stohovateľné a v prípade potreby ho viete vyskladať až do 8m pre interiér alebo 12m pri prevedení lešenia pre exteriér (podľa STN EN 1004-1).

Na slovenskom trhu sa najčastejšie objavujú hliníkové posuvné lešenia, ale majú tu svoje zastúpenie aj oceľové posuvné lešenia. Značka Metaltech prináša radu Jobsite, ktorá sa vyznačuje kompaktnými oceľovými lešeniami s vysokou nosnosťou a šikovným príslušenstvom. Tieto produkty sú ideálne či už pre hobby majstrov, ale aj pre profesionálov. Nech už si vyberiete akékoľvek pojazdné lešenie, hlavne nech je bezpečné.